Legenda českého tancovačkového bigbítu, známá rocková a taneční skupina Brutus, vznikla v roce 1966 v Rakovníku. A stále hraje
Při založení se skupina jmenovala Mandragora. Za minulého režimu byli ale několikrát nuceni „dát si pauzu“. Činnost pak obnovili vždy pod novým názvem. Roku 1973 to byl Elektronik, v osmdesátém Brutus a v osmdesátém druhém Kyklop. Po sametové revoluci se vrátili k názvu Brutus, pod kterým vystupují dodnes. Pro svůj styl razí termín „pravý bigbít“ a známé je i jejich logo: červený panák s kytarou na žlutém podkladu.
Vždyť se taky stejné logo objevuje na plakátech už desítky let. Cestovní plán kapely je nabitý, celý rok, každý víkend, i několikrát za víkend, objíždějí se svými tří až čtyřhodinovými, v osmdesátých letech dokonce šestihodinovými zábavovými koncerty celou republiku, od sálů velkých měst po hřiště, koupaliště nebo sokolovny v malých obcích.
Brutus ve filmu
Objevili se také ve filmu, v roce 1995 skupina hrála v Indiánském létě Saši Gedeona, podílela se na sitcomu Comeback, kde fragment songu kapely „Zdá se mi“ tvoří znělku sitcomu a samotní členové skupiny hrají ve dvou jeho dílech. Píseň Gorila zní v Okresním přeboru Jana Prušinovského. Kapela vystupuje ve filmu Tomáše Svobody Dvě nevěsty a jedna svatba. Brutus tam má několik známých songů a objevuje se v záběrech z venkovské tancovačky.
Za celou historii skupiny se v ní vystřídalo 49 muzikantů. V současnosti hrají ve složení Vladimír Hasal (kapelník, manažer), Alexander „Sáša“ Pleska (frontman, umělecký vedoucí), Pavel Fišar, Milan Křížanovský, Václav Trlica, Jan Prokop, Zbyněk Šlajchrt, Jan Bitman, Jan Nový, Michal Cerman, František Matějovský. Někdo pravidelně, někdo občas.
Písně zlidověly
Kapela za večer odehraje 60 až 70 písní. Repertoár tvoří ještě asi o 40 písní víc. Texty jsou různorodé, převážně veselé, pojednávají o lásce, pití, tanci nebo rock and rollu. Skupina vydala v roce 1997 svoje první a doposud poslední výběrové album Best of Brutus, z něhož už téměř všechny písně zlidověly.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.