Někteří noční motýli připomínají stíhačky. Létají rychlostí 50 kilometrů za hodinu
Příbramský dům Natura ukrývá obrovskou sbírku nočních motýlů, s největší pravděpodobností největší na světě. V současné době zdejší depozitář obsahuje 200 tisíc exemplářů více než 1.700 druhů motýlů čeledi lišajovitých. Entomolog Tomáš Melichar má na svém kontě řadu zajímavých objevů.
Zakladatelem a ředitelem Spinghidae muzea v Příbrami je český entomolog Tomáš Melichar. Za tři desítky let procestoval celou řadu těžce dostupných míst. V průběhu mnoha expedic sesbíral tisíce exemplářů a objevil stovku do té doby nepopsaných druhů. Do příbramského muzea za ním jezdí odborníci a sběratelé z celého světa.
Příbramská sbírka lišajovitých je opravdu rozsáhlá. „Já si myslím, že dneska je největší na světě,“ říká Tomáš Melichar. „Motýlů je tady přes 200 tisíc a depozitáře obsahují 97 % všech lišajovitých na celém světě.“ Depozitář vypadá jako velká knihovna, avšak na policích jsou místo knih entomologické krabice. Právě v nich se ukrývají největší poklady sbírky. „Noční motýl nemůže být na UV záření. Když ho necháte venku na světle, tak ztratí všechny barvy velmi rychle,“ vysvětluje Tomáš Melichar, proč musí být vzácné exempláře uložené ve tmě.
Mezi nejznámější zástupce čeledi lišajovitých (Sphingidae) patří lišaj smrtihlav. Jedná se o velkého motýla, jehož kresba na hrudi připomíná umrlčí lebku. Pověrčiví lidé věřili, že smrtihlav přináší do domu neštěstí. Návštěvníky muzea možná překvapí, jak rozmanitý je svět smrtihlavů. Tato zajímavá můra má tři hlavní druhy a naleznete ji nejen v Evropě, ale také v Asii nebo v Africe.
Lišajovití bývají považováni za skvělé letce. Mají proudnicově tvarované tělo, což jim umožňuje létat rychlostí 50 kilometrů za hodinu. „Když sedí na zdi nebo na tom plátně, na které svítíme, tak vypadají jako stíhačka,“ popisuje Tomáš Melichar. „Létají také poměrně daleko. Překonat během noci 50 kilometrů není takový problém.“
Používají současní entomologové síťku na motýly? A jakého motýla si lidé pletou s kolibříkem? Poslechněte si v rozhovoru s Tomášem Melicharem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.