Od kakaového bobu až po tabulku. Michaela Dohnálková v malé řemeslné výrobně dohlíží na celý proces vzniku čokolády
Čokoládu má ráda od dětství. Kamkoli cestuje, kupuje ji a zkouší nové chutě. Když před lety v Irsku ochutnala první čokoládu vyrobenou metodou bean to bar (kdy má výrobce vše pod kontrolou, od nákupu bobů až po výsledný produkt), otevřelo jí to oči, jak říká. Zjistila, že čokoláda nemusí být jenom sladká nebo hořká, ale může být bohatá spoustou chuťových tónů, podobně jako víno nebo káva.
V roce 2015 se pod značkou Míšina čokoláda pustila do výroby vlastní čokolády. Vypráví: „Nejdříve si dovezete ty nejlepší kakaové boby na světě, pečlivě je protřídíte, opražíte (různé boby vyžadují různou teplotu a dobu pražení), nadrtíte, odslupkujete a pak několik dní melete v melanžéru, mlýně s kamenným dnem a kamennými koly. Tak získáte kakaovou hmotu.
Po odležení (staření), kdy ještě dobíhají započaté chuťové procesy, hmotu zahřejete, ochladíte a znovu zahřejete. Tomuto procesu se říká temperace a je to taková alchymie, kdy každý stupeň teploty hraje roli. Pak už jen rozpuštěnou ztemperovanou čokoládu nalijete do forem, po ztuhnutí vyklepnete a ručně zabalíte. Dobře ztemperovaná čokoláda se krásně leskne a při odlomení hlasitě křupne.
Je úžasné, jak můžete během tohoto procesu ovlivnit chuť čokolády. Díky tomu, že si kakaové boby sama objednávám, tak vím, z jakých farem pocházejí, a platím za ně férové ceny. To je pro mě velmi důležité, protože na některých kakaových plantážích se využívá dětská práce,“ dodává Michaela Dohnálková.
Ocenění na světových soutěžích
Od roku 2017 získávají Míšiny čokolády ocenění na prestižních mezinárodních soutěžích. Například jako jediná česká čokoláda v historii soutěže získala nejvyšší ocenění, tři hvězdy, v nejprestižnější světové gastro soutěži Great Taste Awards v Anglii. To samozřejmě paní Michaelu a její kolegyně z lahovické řemeslné čokoládovny těší, ale největší radost mají, když čokoláda, která vzniká pod jejich rukama, lidem prostě chutná.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.