Otužováním předejdete chřipkovým onemocněním a utužíte své zdraví

28. říjen 2020

Pokud je vám poslední dobou stále chladno, možná je to i tím, že jste během léta zchoulostivěli a na přicházející zimu vůbec nejste připraveni. Navíc je v současnosti tématem číslo jedna naše imunita. Je všeobecně známo, že ti co jsou otužilí, přežijí čas chřipek bez nemoci mnohem lépe, jsou celkově odolnější a onemocnění se jim spíše vyhýbají. S otužováním začněte kdykoliv. Hlavní zásada ale zní: postupně, přiměřeně a pravidelně. O radu jsme požádali MUDr. Petra Grenara.

Kdy vlastně začít? Brzy bude zima…Není už zase pozdě?

Na otužování není nikdy pozdě. Neočekávejme ale, že když začneme na podzim, zima bude naprosto bez problémů jenom díky otužování. Lze s tím začít kdykoliv, ale otužování je dlouhodobý proces. Je nutné hlavně začít pozvolna a pomalu přidávat dávku, která bude stimulovat imunitu. To je velmi individuální. Nejdůležitější technika je „začít se otužovat“. Pak už si tělo řekne jak dál pokračovat.

Jak tedy postupovat?

Je dobré otužovat se celoročně. V zimních měsících pouze otužování zintenzivníme, abychom posílili naší imunitu. Nejvhodnější je ranní čas, kdy v rámci ranní koupele přistoupíme k lehkému osprchování dolních končetin od kolen dolů. Zpočátku vlažnou vodou, postupně vodu ochlazujeme. Otužování by mělo být vždy příjemné, neměl by to být šok, po němž se musíte vzpamatovávat celý den. Když už si na to zvyknete, po ranním otužování můžete přidat i večer. Před ulehnutím se po koupeli opět lehce schladíte od kolen dolů. Jako poslední fáze přichází otužování celého těla. To je už pokročilé, kteří mají imunitu aktivovanou a mohou otužování dále rozvíjet.

A co oblékání? Stále chodíme v čepici nebo odkládáme i oděvy?

Otužování je komplexní záležitost. Začínáme vodou a studenými sprchami, ale zároveň redukujeme oblečení. Ale nikdy nesmíte dopustit pocit, že vám je zima. Opět to musí být postupné. Pokud jste doposud chodili v teplotě kolem nuly v čepici a rukavicích, nemůžete se vydat ven pouze ve svetříku…To je špatný postup. I oděv musíte postupně odkládat. S otužováním můžeme začít kdykoliv je pro to vhodná doba, tedy musíme být hlavně zdraví…Ale důležitá je míra, aby to bylo přiměřené a hlavně pravidelné. Je to ve své podstatě životní styl, který přináší skutečné ovoce až po nějaké čase, ale zdraví se vám za to odvděčí.

Spustit audio