Plánujete chovat kachny? Začněte s pižmovkou, doporučuje Lukáš Pohanka, chovatel drůbeže s mnoha zkušenostmi
Dvaatřicetiletý Lukáš Pohanka z Libodřic na Kolínsku chová kachny. Zkušenosti získal dvacetiletou praxí. S chovem totiž začal pod dohledem svého strýce už v dětství. Z celostátních výstav drůbeže si jeho svěřenci pravidelně odvážejí ocenění. Vloni se navíc stal posuzovatelem drůbeže Českého svazu chovatelů.
Lukáš chová čtyři plemena kachen, kachnu zakrslou, smaragdovou, indického běžce a pižmovku. Začátečníkům doporučuje především poslední jmenovanou, s jejímž chovem sám začínal. „Jsou to výborný mámy, nanesou si, samy si odvodí káčata a nemusíte se prakticky o nic starat.“ Chovných kusů má okolo padesátky. Starost o ně mu v sezoně zabere i tři hodiny denně.
S partnerkou vychovávají dvouletého syna Daniela. „Běhá mezi drůbeží, chodí sbírat vajíčka, vypadá, že by ho to mohlo bavit,“ usmívá se pyšný táta, který ve volné čase taky hraje fotbal.
Lukáš Pohanka chová ještě krůty české šedé bíle lemované, slepice vlašky stříbrně zbarvené, vlašky červeně sedlaté, velsumky rezavě koroptví, lenghornky americké, husy a perličky. Je skromný, zdráhá se o tom mluvit, ale nakonec se přece jen pochválí: „Většinou si z výstav, které navštívím, nějaké ocenění odvezu.“
Sledujeme kachny, které se rády zdržují u nebo na potůčku, protékajícím podél zahrady. „Když mají přístup k vodě, je to polovina úspěchu,“ říká Lukáš Pohanka, úspěšný chovatel.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.