Sokol vznikl už v předminulém století. Jeho současnost ale patří mládí

2. červenec 2024

První sokolská tělocvičná jednota vznikla 16. února 1862. Nejprve pod názvem Tělocvičná jednota Pražská, ale brzy se ujal název Sokol, inspirovaný „sokoly“, jihoslovanskými bojovníky za svébytnost.

Sokol byl budován na principu rovnosti a v duchu demokracie. Sokolové si proto tykají a oslovují se „bratře“ a „sestro“. Mnohé ze svých principů uskutečňovali dříve, než se staly společenskou normou. Zakladatelé Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner vycházeli z požadavku harmonického rozvoje tělesných, duchovních a mravních vlastností člověka.

„První slet byl v roce 1882, tedy k 20. výročí založení Sokola,“ vysvětluje kurátorka Národního muzea Šárka Rámišová. „Samozřejmě všechno bylo mnohem menší, konalo se to na Střeleckém ostrově. Skupinka asi 500 mužů secvičila sestavu a jejich tempo se udávalo údery holí o zem. Hudba přišla až později.“

Mezi hlavní hesla patří:

  • Tužme se!
  • V zdravém těle zdravý duch!
  • V mysli vlast, v paži sílu!
  • Jedinec nic, celek vše!
  • Ni zisk, ni slávu!

Pro sokoly jsou důležité i symboly. Prapor Sokola navrhl malíř Josef Mánes. Na bílou stranu, olemovanou slovanskými motivy, Mánes umístil velký nápis Sokol. Červenou stranu praporu zdobil obraz bílého sokola v letu a heslo Tužme se. Původní podobu odznaku navrhl malíř Mikoláš Aleš. Sokolskou brannost prezentoval kroj, ve kterém sokolové původně také cvičili.

Rarity v muzeu

Národní muzeum má ve své sbírce tisíce předmětů, které se týkají sokolů. Jsou tam skutečné rarity. „Ve sbírkách je například vycpaný pes Kvik, který patřil jednomu ze zakladatelů Jindřichu Fügnerovi. Je tam i postel, ve které Jindřich Fügner zemřel,“ popisuje obsah sbírky kurátorka Šárka Rámišová.

Sokolské myšlenky jsou stále živé. Dokladem toho je i příprava dalšího už XVII. Všesokolského sletu, který se koná od 30. června do 5. července 2024. Do Prahy zamíří tisíce nadšených sokolů. Nejmladším cvičencům budou pouhé tři roky.

Spustit audio

Související