Přecházení viróz může způsobit další zdravotní komplikace
Pro naší imunitu jistě všichni děláme své maximum. Ať už se to týká zdravé stravy, dostatečného příjmu vitamínů a minerálů, otužování nebo pobytu na čerstvém vzduchu. Zima je ale zátěžové období a obzvláště v její druhé polovině už organismus bývá nejvíce vyčerpaný. Pokud se k tomu přidá i stres a únava, je pak otázkou času, kdy se o vás začne pokoušet nějaká viróza.
Pokud nám začne být nedobře a něco na nás „leze“, v současnosti se většinou každý nejdříve otestuje, jestli se náhodou nejedná o onemocnění kovid-19. Pokud je test v pořádku, otrne nám a máme tendenci virózu přecházet, obzvláště pokud nás horečka přímo nedonutí ulehnout do postele.
Přecházet virózu je ale nebezpečné, protože při neléčení na ni mohou „nasednout“ další bakteriální infekce a zdravotní stav velmi zkomplikovat. Z lehčí virózy, která by trvala pouze několik dní, se pak může rozvinout zánět průdušek, zánět plic nebo dutin či močových cest.
Tři dny mohou stačit, pokud se se začnete léčit včas
Virózu neroznášejte dále, ale vyležte jí. To jediné správné, co můžeme ale v danou chvíli udělat, je zařídit si svůj pracovní režim a ulehnout na tři dny s teplým čajem s citronem a medem do postele. Nasadit si léky proti horečce, snažit se virózu vyležet a vypotit se.
Zaměstnanci mohou dokonce čerpat na tyto účely dny volna na tzv. doléčení. Pokud ale během těchto dnů stav pacienta není lepší. Bolí dutiny a horečka nepolevuje, je již nutné kontaktovat svého praktického lékaře a zdravotní stav dále konzultovat.
Pozor na další vážná onemocnění. Virózou se mohou zhoršit
Přecházení viróz by se rozhodně měli vyvarovat stigmatizovaní pacienti, kteří trpí jakoukoliv jinou závažnou chorobou. Mezi ně patří cukrovka, vysoký tlak, onemocnění ledvin, plicní, astmatici, u kterých se pak hrozí zánět průdušek nebo astmatický záchvat.
Je nutné mít na paměti, že horečnaté onemocnění rozhoupe i cukrovku, takže obezřetní by měli být především pacienti s diabetes.
Související
-
Pokud vás trápí astma, v případě mrazu dýchejte opatrně a pouze přes šálu
V zimě se může zhoršit i astma. Vzniká dispozicí průdušek k tomu, aby se stáhly a byly zúžené. Postiženému se pak v důsledku špatně dýchá.
-
Pokud máte sklony k alkoholismu, nekupujte si alkoholické nápoje domů
Malá dávka alkoholu nám nemůže uškodit. Jde ale o to, jak dlouho daný člověk udrží ve své konzumaci onu „malou dávku“. Závislost přichází plíživě, ani si ji neuvědomíte.
-
Komplikace se žlučníkem nepodceňujte a zjistěte, jaká jídla vám dělají potíže
Problémy se žlučníkem mohou být rodová dispozice, ale nejčastěji souvisí s přejídáním nebo se stresem. Při podrážděném žlučníku se pak cítíte těžce a nafouknutě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.