Nejlepší prevencí Alzheimerovy choroby i stařecké demence je aktivita
Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Někdy se s ní zaměňuje klasická demence.
Alzheimerovou chorobou trpí stále více lidí. S tím souvisí i četná nová sociální zařízení, která pro takto postižené pacienty vznikají. Důvod propuknutí není znám. Zatím se nepotvrdilo, že by se mohlo jednat o genetický problém a o příčinách se pouze spekuluje. Bohužel se onemocnění netýká pouze starších občanů nad 80 let. Stále častěji onemocní Alzheimerovou chorobou mladší lidé.
Rozeznat počínající Alzheimerovu chorobu od stařecké demence je obtížné. Pojmy se často prolínají, a v konečných důsledcích postižení není rozdíl mezi klasickou demencí a onemocněním Alzheimerovou chorobou.
Alzheimerova choroba je však velmi progresivní. Pokud na svém rodinném příslušníkovi pozorujete, že není takový, jaký býval, je potřeba zbystřit. Prvním varovným příznakem jsou poruchy paměti, především té krátkodobé.
Zapomínáme, co jsme měli k obědu nebo k večeři, jestli jsme si vzali léky, koho jsme potkali před chvílí, zapomeneme vypnout vodu. Postupně přichází i změna nálad a mění se struktura osobnosti i charakteru.
Symptomy Alzheimerovy choroby přichází v pravidelných intervalech, které se stále více prodlužují. Svého blízkého pacient nepoznává. Tito lidé potřebují pomoc. I když mohou být i agresivní, jsou uvnitř velmi zranitelní. Nemocní lidé si to ale neuvědomují.
Léky mohou nemoc zpomalit
Naštěstí dnes již existují léky, které mohou Alzheimerovu chorobu zpomalit. Pokud máte pocit, že se onemocnění může týkat někoho z rodiny nebo z vašich blízkých, snažte se s ním zajít za praktickým lékařem, který mu dá doporučení na psychiatrii nebo neurologii.
To jsou jediné odbornosti, které mohou po předchozím vyšetření na tuto chorobu předepsat léky. Je potřeba u pacienta udělat i důkladné neurologické vyšetření, aby se vyloučilo, že se za změnou chování a jako příčina zapomínání neskrývá něco jiného – třeba nádor na mozku nebo cévní problém.
Demence jako plíživý had
Demence je naopak jako plíživý had, který se vkrádá do našeho myšlení, takže si na to zvykáme. Pokud jsme s postiženým člověkem stále, hned si ani neuvědomíme, že se něco děje.
Mladší lidé by přesto měli být se svými rodiči a prarodiči velmi trpěliví a vstřícní. Jedinou prevencí je trénink paměti a aktivita. Lidé, kteří do vysokého věku nutí mozek, aby pracoval, nejsou Alzheimerovou chorobou ani stařeckou demencí tak ohroženi.
Výhodu mají ti, kteří luští křížovky, hrají sudoku, píšou vědecké články nebo cokoliv vymýšlí. Pomoci mohou i preparáty na zlepšení prokrvení mozku, především ty které obsahují výtažky ginkgo biloby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.