Při opalování je důležitý UV faktor krému, UV index a fototyp kůže

12. červenec 2023

Největší audioportál na českém internetu

Opalovací krém by ve vaší péči o pleť neměl chybět nejen během léta | Foto: Shutterstock

Co vše hrozí od sluníčka, vysvětluje MUDr. Irena Kudrnovská

Možná se právě sluníte někde na dovolené a užíváte si krásné letní počasí. Nezapomínejte ale na problémy, které vám může přílišné slunění způsobit. Pokud jedete do hor nebo k moři, přibalte si krém s vyšším ochranným faktorem. Při slunění ale musíte vzít v úvahu mnoho dalších okolností. Jak svou pokožku účinně ochráníte?

Pokud se chystáte opalovat, ze všeho nejdříve je potřeba si uvědomit, jaký máte fototyp pleti. Lidem se světlejší pletí pokožka na slunci rychle zčervená, a mohou se tak během chvilky spálit. Musí si pak dávat pozor, aby na slunci nepobývali dlouho a používali krémy s nejlépe s UV faktorem 50.

Tmavší fototyp, tedy lidé s tmavší pletí i vlasy, mohou používat na ostrém slunci pouze UV faktor 30. V každém případě je nutné natírání krému přes den častěji opakovat a především se znovu natřít, pokud si jdete zaplavat. Voda totiž krém i ochranný faktor smyje.

Nadměrné slunění a kožní projevy

Při pobytu na slunci je ale nutné vzít v úvahu i UV index. Dříve byl ve střední Evropě UV index pouze na stupni 4, zatímco v Austrálii na stupni 10. Dnes je tato hodnota už i v našich podmínkách. S tím souvisí i vysoká opatrnost při slunění. Nebezpečí kožních nádorů ze sluníčka je dnes vysoké i u nás.

Ze slunění ale nehrozí pouze rakovina kůže, nepříjemná je i sluneční alergie. Projevuje se vyrážkou, jemnými pupínky, zčervenáním pokožky a svěděním. Postižený se musí sluníčku vyhýbat nebo si kůži chránit prodyšným oděvem a používat pokrývku hlavy.

Při slunečním ekzému pokožka reaguje i po menším slunění drobnými pupínky a svědivým začervenáním

Opatrní pak musíte být i při koupání. Je nutné plavat s pokrývkou na hlavě a obličej si namazat krémem s nejvyšším UV faktorem. Paprsky slunce se totiž od vodní hladiny odrážejí a jeho působení zesilují. Části těla, která jsou nad hladinou, jsou nejvíce postižená.

Pozor na gely a krémy proti bolestem

Chránit kůži před sluncem je nutné i při používání některých léčiv v podobě krémů a gelů, které se používají při bolestech kloubů nebo svalů. Upozornění, že kůže se po ošetření daným léčebným přípravkem nesmí vystavovat slunečnímu záření, je sice vždy uvedené na příbalovém letáku, většina lidí tomu ale bohužel moc nevěnuje pozornost.

Problém je, že se při použití násobí reakce kůže na sluneční záření (fototoxicita). V místě natření pak vznikají spáleniny nebo záněty od slunce. Pokud se chcete slunit a zároveň používat nějaký krém na bolavé svaly, vyberte takový, který kontakt se slunečním zářením umožňuje.

A nezapomínejte, že i když v danou chvíli slunce nesvítí a je pod mrakem, je dobré se svou pokožku chránit.

Související