Rekordní sbírku berušek nashromáždila Denisa Karešová z Mladé Boleslavi
Berušky sbírá od 18 let. Má jich přes tisíc, v různých podobách, velikostech, z různých materiálů. Berušky většinou pocházejí od nás, ale ve sbírce se objevily i zahraniční berušky: z Velké Británie, Ruska, Holandska, Bulharska, Chorvatska, Řecka, Španělska nebo Egypta. Sbírka Denisy Karešové je zapsaná v České knize rekordů.
Berušky jsou plyšové, dřevěné, keramické, sádrové, taky čokoládové a perníkové, berušky na klíček, na svíčkách, na hudebních nástrojích, berušky, které pokyvují hlavou. Nejmenší je ta z korálků nebo malinká dřevěná, která se prodává v květinářství. Největší plyšová beruška má metr na délku. Trička, ponožky, náušnice, náhrdelník, žabky nebo povlečení ve sbírce také zdobí berušky.
Zajímavé je, že málokterá beruška má opravdu sedm teček, spíš jich mají víc. Mnohem hůř se shánějí „beruščí“ kluci, těch má Denisa jen málo.
Sběratelka nové kousky nejčastěji získává od příbuzných a přátel. Její sbírku také rozšířil dar paní Vlastníkové z Prahy, která Denise věnovala svou malou kolekci 50 berušek. Denisa Karešová sbírku neustále rozšiřuje, nyní, díky malé dcerce, rychlejším tempem.
Údaj o rekordní sbírce byl zaznamenán do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov 30. prosince 2015.
Související
-
Ladislav Žoha zvířata miluje od dětství. Doma jich má na 250!
V obci Buš žije Ladislav Žoha. Jeho celoživotním koníčkem, a posléze zaměstnáním, se stal chov zvířat. Působí také jako předseda nejstaršího klubu chovatelů u nás.
-
Akademická malířka Gita Marcolová, autorka kostýmů ke slavným muzikálům, žije a maluje v Hrusicích
Malířský stojan, barvy, štětce a výhled do zahrady. Tak vypadá koutek, ve kterém maluje Gita Marcolová. Květiny, krajinky, baletky.
-
Richard Kollert je výjimečně nadaným houslistou
Dvanáctiletý Richard Kollert, houslový virtuóz s přízviskem zázračné dítě, držitel mnoha českých i zahraničních cen a je novým držitelem ocenění Zlatý oříšek.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.