Rodinná firma ze středních Čech vyrábí originální dřevěné bubny. Oblíbili si je jazzmani i rockeři
V truhlářské dílně ve vesničce Sluhy nedaleko Prahy vznikají originální bubny s jedinečným zvukem. Přesně podle přání hudebníků je vyrábějí otec a syn Vágnerovi. Původně dělali zakázkový nábytek, teď mají vlastní značku bubnů Hallvad Drums. Stejně nadšeně opravují i starší nástroje.
V dílně u domu je podlaha zasypaná hoblinami. Mezi stoly a stroji na obrábění dřeva se lehce pohybují otec se synem. „I když tady často hučí mašiny, tak devadesát procent času je tady klid a lepí se, pastuje se, dolaďuje, vrtá a montuje,“ usmívá se Jan Vágner starší.
„Naše bubny jsou ke slyšení všude možně: od metalových festivalů, přes jazzové události a třeba hrály i v Národním divadle. Teď jsou v divadle ABC,“ říká Jan Vágner mladší. „Naše bubínky můžete slyšet u policie v Curychu, v berlínské filharmonii, můžete je slyšet v big bandech,“ doplňuje Jan Vágner starší.
A jak se takový buben vyrábí? „Kdybych to měl zkrátit, tak většinou lidem říkám, že to je princip soudku na rum. Špalky dřeva naskládaný do kolečka, plus nějaká drobná alchymie,“ směje se Jan Vágner mladší. Na výrobu bubnů v dílně využívají vyschlé a vyzrálé dřevo, které je staré alespoň 30 let. Nedávno napočítali, že ve skladu mají 37 druhů dřevin.
Jaký byl první buben, který firma vyrobila? A dá se buben naladit? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.
Související
-
Patrik Pařízek sbírá poklady ze šuplíků. Lidem radí, jak natáhnout kukačky
Berounský rodák Patrik Pařízek propadl kouzlu starých hodin. Sběratelskou vášeň přetavil v profesi a se společníkem vybudovali jedinečné hodinářství.
-
V Prokopském údolí je krásně, i když mrzne nebo prší
V Prokopském údolí na okraji Prahy je krásně za každého počasí. Redaktorku Báru Kvapilovou o tom přesvědčil strážce přírody Ondřej Vítek.
-
Jiří Vojta vyměnil kvůli covidu taxík za pojízdnou pekárnu. Místo lidí teď vozí koláče a rohlíky
Jiří Vojta ještě nedávno jezdil taxíkem v Kolíně a okolí. Kvůli koronaviru ale lidé přestali taxíky využívat, a tak zůstal bez práce. Teď vozí čerstvé pečivo do vesnic.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.