Ve výuce štěkají psi a zpívají andulky. Zaujmout děti přes internet není jednoduché
Nejčastější otázka českých učitelů teď je: „Slyšíme se?“ Ozve se pokaždé, když dětem padá internetové připojení a školáci se nehlásí. Potvrzuje to i kladenský učitel Jiří Homola. Jak prožívá učení na dálku? A co radí rodičům, kteří bojují s domácí výukou?
Jiří Homola se dostal až do finále ocenění Global Teacher Price 2018 pro inspirativní učitele. V té době se na chodbách rozléhal křik dětí a Jiří Homola měl plné ruce práce. Jako učitel němčiny kdysi připravoval výjezdy školáků do zahraničí a na škole založil německý divadelní spolek. Teď se chodbou 10. základní školy v Kladně rozléhají jen jeho osamělé kroky.
Nejvíc se prý těší, až budou děti zase sedět v lavicích a uvidí na jejich tvářích úsměvy i pošklebky. „Já do školy chodím. Učím z budovy školy, takže po budově se mi nestýská, ale hrozně se mi stýská po dětech,“ vysvětluje Jiří Homola, který se pravidelně se svými žáky potkává přes internet. Udržet pozornost dětí ale bývá obtížné. „Já mám to štěstí, že učím jazyky. V současné době mám na základce jenom němčinu. Pracujeme hodně s textem, takže si ho čteme. Já se ptám na to, co je v textu a neustále vyvolávám.“
„Když se děti rozhodnou, že nebudou dávat pozor, tak se odpojí a pět minut před koncem výuky napíšou, že jim spadl signál. Samozřejmě nikdy nemůžu posoudit, zda se to opravdu nestalo,“ směje se učitel. „Pro mne je to také signál, že začínám být nudný.“
Jiří Homola po dětech nežádá, aby měly zapnuté kamery, i přesto často z domácností slyší věci, se kterými se ve třídě nesetká. Občas rodiče při zkoušení napovídají, jindy se výuka němčiny promíchá s výukou matematiky. Někdy je slyšet štěkání psa či zpěv andulky.
A co by poradil rodičům, kteří zápasí s domácí výukou svých ratolestí? Nejlepší je vyvážit výuku u monitoru počítače tím, že s dětmi půjdou ven. On sám si jde po vyučování zaběhat.
Související
-
Knihovnice Lucie Hašková sbírá střípky minulosti. V Hradištku vybudovala jedinečnou knihovnu
Knihovna v Hradištku se dostala do finále soutěže Knihovna roku 2020. Knihovnici Lucii Haškové se podařilo úroveň místní knihovny neuvěřitelně pozvednout.
-
Dobroty s příběhem míří z Davle až na Šumavu. Malá dílna běží navzdory zavřeným kavárnám
Sociální podnik Dobroty s příběhem sídlí v Davli. Už mnoho let tam pracují lidé s mentálním postižením, kteří v malé dílně vyrábějí nakládané sýry a utopence.
-
Manželé Ježkovi vymýšlejí originální školní pomůcky. Testují je na vlastních dětech
Klára a Radim Ježkovi ze Srbska se řídí heslem „Škola hrou“. Díky jejich výrobkům je i výuka vyjmenovaných slov hračka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.