Věra Truhlářová získala na seniorských olympiádách a závodech celkem 49 zlatých medailí
Olympiáda se dnes do Paříže vrací přesně po sto letech. Československo tehdy úspěšně reprezentoval sedminásobný mistr republiky Jaroslav Brož z Říčan. Velmi krásně na svého otce vzpomíná jeho dcera, paní Věra Truhlářová. Od roku 1969 žije v New Yorku. Svou sportovní a trenérskou kariéru završila získáním mnoha zlatých medailí na seniorských olympiádách a zcela aktuálně také uvedením do Suffolk Sports Hall of Fame v USA.
Věra Truhlářová dostala od svého tatínka kolo, jakmile začala chodit. Ostatně, sedminásobný mistr republiky, vítěz desítek domácích a zahraničních závodů a průkopník československé cyklistiky, Jaroslav Brož, jel před sto lety na olympiádě v Paříži na kole, které si sám vyrobil. Bylo mu navíc pouze sedmnáct let. Přesto ve velké konkurenci dokázal dojet na skvělém osmém místě.
Čtěte také
Pro malou Věru bylo kolo běžná součást života. Tatínka si s mladším bratrem Jaroslavem ale moc neužili. Zemřel v roce 1953. Věře bylo tehdy 13 let. Přesto jí stačil dát do vínku pevný a dobrý charakter, sílu bojovat a vyhrávat. Především ale lásku ke sportu. „Musíš umět všechno“. A tím myslel nejen všechny hlavní sportovní disciplíny, ale také praktičnost, poctivost a celkový přístup k životu a především k práci.
Sport, který nasměroval životní cestu
Dnes si Věra Truhlářová uvědomuje, že ji v mládí v oblasti sportu ovlivnil ještě jeden muž, její trenér Zbyněk Kubín. Trénoval ligové říčanské basketbalové družstvo žen v době, kdy studovala na gymnáziu v Říčanech. Získala tak do života a do sportu výbavu, kterou velmi brzy začala využívat. Především bojovnost, chuť vyhrávat a vytrvalost.
Po ukončení studií na Karlově univerzitě v Praze začala působit jako učitelka českého jazyka a tělocviku ve škole v Mukařově u Říčan. Ze všech sportů jí tehdy byl nejblíže basketbal, který hrála závodně. Věrná také zůstávala cyklistice i atletice. Chtěla se ale také dobře naučit anglicky. A tak odjela do USA na studijní cestu.
Ta byla skutečně osudová díky jednomu životnímu setkání. Jmenoval se Josef Truhlář. Tento námořní důstojník a učitel přírodních věd žijící v New Yorku jí změnil nejen její příjmení, ale také bydliště a v důsledku i sportovní disciplíny, kterým se začala v USA více věnovat. Věra ale přišla do New Yorku s velmi kvalitní praxí učitelky, trenérky a sportovkyně. Psal se navíc rok 1969, kdy o rok dříve celý svět okouzlila svými výkony na olympiádě v Mexiku Věra Čáslavská. Nakonec se obě Věry skamarádily. Jejich přátelství bylo pevné a pro Věru Truhlářovou také inspirující. Zcela přirozeně se totiž ještě více začala zajímat o gymnastiku a Věra Čáslavská byla velkou motivací. Věře Truhlářové dokonce na důkaz přátelství věnovala svůj zlatý Olympijský odznak.
K lásce i k úspěchu vede ve sportu tvrdá cesta
Ani úspěch na poli trenérky gymnastek nepřišel bez velkého úsilí. Josef Truhlář správně odhadl, že by si jeho manželka Věra měla po příjezdu doplnit vzdělání i v USA. Zapsala se proto na studia na Stony Brook University na Long Islandu v New Yorku. Zjistila navíc, že v novém působišti není atletika a gymnastika ani z daleka na úrovni, na kterou byla z domova zvyklá. O zkušenou a sympatickou sportovkyni z Čech začal být velký zájem.
Věra se tehdy vedle atletiky zaměřila především na gymnastiku. Její dlouholetá úspěšná trenérská práce byla letos oceněna uvedením do americké síně slávy pro oblast Suffolk na Long Islandu (Suffolk Sports Hall of Fame). Nominovali ji i rozhodčí a kolegové trenéři. Když 30. května tohoto roku přebírala cenu a byla do síně slávy uváděna, užívala si okamžik naplno.
Sport má totiž pro věru Truhlářovou další rozměr. A to je láska. Při příležitosti předávání této významné ceny se za ní sjelo padesát jejích žákyň z celé Ameriky, aby jí podpořily a prožily tento okamžik s ní. Věra Truhlářová totiž své svěřence dokázala vždy v důležitých chvílích podpořit. Ostatně po celých 14 let si její tým držel přední místo - celkem 237 vítězství a pouze 40 proher. Především šla sama vzorem. V letech, kdy si mnozí senioři začínají stěžovat na bolesti a spíše pohodlní, ona naopak všem dokazovala, že věk nehraje roli. Aktivně sportovala celý život, ale od svých šedesátin se v atletice a cyklistice začala účastnit seniorských olympiád a různých závodů. Četné seniorské rekordy potvrzují celkový počet vítězství – neuvěřitelných 49 zlatých medailí!!
Z Paříže do Paříže
Právě období letošní olympiády v Paříži je ideálním časem si její životní příběh připomenout. Především ale zavzpomínat na jejího tatínka, průkopníka československé cyklistiky Jaroslava Brože. Až do 15. září je proto v Muzeum Říčany při této příležitosti k vidění jedinečná výstava s názvem Z Paříže do Paříže. Představuje sportovní kariéru tohoto průkopníka československé cyklistiky i ucelenou sbírku jeho cen.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.