Závislost dospívajících na mobilních telefonech je snahou o únik z reality, říká Michaela Štáfková
Závislost si člověk může vytvořit prakticky na čemkoli. Nejen na návykových látkách. Podle Michaely Štáfkové, vedoucí psychologické a adiktologické dorostové ambulance v Kladně, je velkým nebezpečím je zejména pro mladou generaci, pro kterou představuje snadný únik z reality. Jakoukoli závislost vnímá jako vážnou nemoc, kterou je potřeba léčit. I když to většinou nebývá vůbec snadné.
Michaela Štáfková si během svého profesního života prošla různými obory. Od mládí se starala o děti v turistickém oddíle, pro které připravovala různé aktivity. Dnes z toho čerpá při terapeutických sezeních, kdy z té doby využívá některé psychologické hry.
„Potom jsem si prošla i marketingem a oborem manažerství a začala jsem se zajímat o seberozvojové věci. Na vysoké škole jsem potkala úžasného profesora Valentu, který mě navedl na tento obor, a já pak absolvovala terapeutický výcvik. Tam jsem si řekla, že chci být tím, kdo bude mladé lidi provádět tímto světem a pomáhat jim, aby se vyznali ve svých myšlenkách a pocitech,“ říká Michaela Štáfková.
Před sedmi lety tak v Kladně spoluzaložila jednu z prvních adiktologických ambulancí pro děti a dorost (adiktologie je věda zabývající se závislostmi, pozn. redakce).
O dnešních dětech mluví jako o generaci digitálních domorodců. Zároveň je ale jejich velkou zastánkyní. „Ony za to nemůžou, ony se do té doby narodily. A kvůli tomu to mají dnes o dost těžší, než předchozí generace. Žijí ve světě informací, kterých se na ně valí obrovské množství a vyznat se v nich není vůbec snadné,“ vysvětluje adiktoložka.
Závislost na návykových látkách, ale třeba i na mobilních telefonech a sociálních sítích souvisí podle ní především s potřebou rychlého uspokojení. „Generace Z se nenaučila trpělivosti. My jsme to měli jednodušší. Na řadu věcí jsme si museli počkat. Mandarinky byly jen jednou za rok na Mikuláše, obchody nebyly otevřené každý den. Dnešní děti žijí v neustálém uspokojování svých potřeb. Vydržet chvilku v nějakém nekomfortu je pro ně velmi náročné. A tak hledají cesty k uspokojení toho, co zrovna potřebují. Třeba potvrzení sebehodnoty nebo potřebu někam patřit.“
Jaký problém představuje, že se děti dostávají k návykovým látkám velice brzy, proč upadají do závislostí, i když znají všechna rizika jejich užívání a co u dětí a dospívajících může způsobit snadno dostupná pornografie, se dozvíte při poslechu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.