Zimnice a studené nohy v tropických vedrech? Nezapomínejte pít a dopřejte si zmrzlinu
Zimnice je příznak, který může znamenat spoustu věcí. Může se dostavit v období, kdy hladovíme nebo jsme polevili v pitném režimu. Provází ale také řadu onemocnění. Co všechno ji může způsobit a kdy je na místě zavolat záchranku?
„Když máme teplotu, naše tělo má pocit, že venku je větší zima než uvnitř, a má tak potřebu se přikrýt. Snaží se udržovat ve svém centru dostatečnou teplotu. Za normálních okolností je uvnitř těla větší teplo než v okolí,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Dva důvody zimnice
Pokud je zimnice doprovázena teplotou, příčiny jsou infekční. Tělo je přehřáté, ale mozek se snaží zvýšit teplotu, aby zabil nežádoucí viry a bakterie. Proto při vysokých horečkách nad 39 °C se dává studené prostěradlo a pacienta je potřeba ochladit. „Je důležité, aby také pil, vhodné jsou chladnější nápoje,“ říká lékařka.
Jestliže je pocit chladu z objektivních příčin, například protože jsme ve studeném prostředí, promokli jsme a máme mokré ponožky, odvádí organismus teplo z těla, aby udrželo teplotu krve. „Pro život udržující orgány je to potřeba. Dochází k tzv. centralizaci oběhu, a to se může dít, když nám klesá krevní tlak, musíme si lehnout a máme potřebu se přikrýt.“
Kdy volat 155
Vysoké horečky nad 39 °C mohou podráždit mozkové pleny. Pokud se přidají tyto příznaky, je na místě zavolat lékařskou pomoc:
- pokleslý koutek (příznak mrtvice)
- ztuhnutí krku (strnutí šíje)
- zmatenost
- světloplachost
- výrazná bolest hlavy
- změna hybnosti končetin
Další příčiny
Zimnici může způsobovat špatné prokrvování organismu nebo neurologické poruchy, kdy nervy tělu vydávají falešný příznak. „Pokud nemáte teplotu, najezte se, napijte a vyspěte se. Zimou se projevuje i kocovina.“
Studené ruce a nohy při tropických vedrech většinou způsobuje dehydratace. „Organismus sníží oběh a výsledkem jsou studené ruce a nohy. V létě se hodně potíme a z těla jdou i minerály. Proto se doporučují minerálky se sodíkem. Pomáhá i cévní gymnastika, to znamená ochladit končetiny studenou vodou, i když to zní paradoxně. Tělo potřebuje i sacharidy. Pokud nemáte hlad, dopřejte si alespoň zmrzlinu,“ radí lékařka.
Malárie se projevuje bahenní zimnicí
Nejznámějším a nebezpečným onemocněním projevujícím se zimnicí je malárie, které existuje několik typů. Malárii přenáší komár Anopheles, který se u nás zatím nevyskytuje. Říká se jí také návratná horečka, protože dochází k návratům teplot. V mezidobí se s nemocí tělo vyrovnává.
„U malárie, která se projevuje čtvrtodenní zimnicí, se horečky vrací po čtyřech dnech. Lidé, kteří cestují do tropů, by se měli očkovat nebo dělat jinou doporučenou prevenci,“ nabádá Kateřina Cajthamlová.
Jak zvládla malárii naše posluchačka v těhotenství? Je potřeba na zimnici vždy reagovat? Jak je to u dětí? Kdy aplikovat Priessnitzův zábal? Poslechněte si rady doktorky Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.