Alena Šedová z Brandýsa nad Labem sbírá papírové ubrousky. Možná si řeknete, to já taky, ale určitě jich nemáte tolik!
Papírové ubrousky, podšálky a prostírání sbírá paní Šedová už pět desetiletí. Podařilo se jí nashromáždit neskutečné množství exponátů. Ve skříních v dortových krabicích jich má 68 tisíc kusů ze 128 zemí všech kontinentů. A protože se o její sbírku zajímalo mnoho lidí, rozhodla se v přízemí rodinného domu otevřít malé muzeum.
Po domluvě s rodinou a rekonstrukci místnosti sbírku umístila tak, aby si ji mohli návštěvníci prohlížet. „Pár opuštěných stolů z půdy se podařilo výškově sjednotit, nožky jim přetřít stejně jako rámy diplomů. K zakrytí vystavených ubrousků výborně posloužila skla z vyřazeného nábytku. Z vyhozených záclon zbyly garnýže s žabičkami a tak proč by nemohly být nové záclony také z ubrousků?
Vyřazený počítač posloužil k uložení veškeré dokumentace - statistik ke sbírce v podobě excelovských databází s počtem ubrousků, růstem sbírky, zastoupených témat, bibliografií článků a publikační činností, i se seznamem výstav. A Minimuzeum papírových ubrousků, podšálků a prostírání bylo na světě.“
Motto muzea zní: Ubrousek zdaleka neslouží jen k otření úst, ale k poznání všech oborů lidské činnosti a vědění.
Asi neexistuje téma, které by sbírka neobsahovala. Udivuje to návštěvníky muzea a podivovali jsme se i my. Ubrousky už paní Šedová vystavovala na mnoha místech v různých koutech republiky, o její sbírce se psalo v novinách, mluvilo v televizi i v rozhlasových stanicích. Lidé pro ni sbírají ubrousky po celém světě, říká, že její sbírka má víc přátel než ona sama. Dokonce se najdou tací, kteří jí věnují celou sbírku po někom z příbuzných.
Minimuzeum papírových ubrousků, ve kterém Alena Šedová vystavuje svou sbírku, je zapsáno v České knize rekordů. Sbírka obdržela nejedno ocenění, například to nejvyšší od Klubu sběratelů kuriozit: Pozoruhodná sbírka.
Sbírka opravdu obsahuje mnoho kuriozit, přečíst si o nich můžete zde na webu:
Související
-
Etnobotanika a archeobotanika. Nejen těmito obory se zaobírá Jarmila Skružná z Roztok
Jarmila Skružná působí v Botanické zahradě hlavního města Prahy jako vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky. Spravuje sbírku užitkových rostlin mírného pásma.
-
Beránek kam se podíváš. Největší sbírka velikonočních forem čítá 400 kusů
Jaroslava Holinová, majitelka největší sbírky forem na pečené beránky u nás, žije v Libiši na Mělnicku. Její sbírka má zápis v České knize rekordů i další ocenění.
-
Ladislav Žoha zvířata miluje od dětství. Doma jich má na 250!
V obci Buš žije Ladislav Žoha. Jeho celoživotním koníčkem, a posléze zaměstnáním, se stal chov zvířat. Působí také jako předseda nejstaršího klubu chovatelů u nás.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.