Choroby a škůdci na porostech okurek a boj proti nim
Vadnutí okurek, plíseň okurková, napadení sviluškou nebo bakterióza. Jak proti nim bojovat? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Na začátku sezony nás může zaskočit vadnutí okurek, sklerotiniová hniloba. Houbová choroba napadající kořenový krček klíčících rostlin. Ochránit se před ní lze výsadbou předpěstovaných rostlin, ale v místě, kde už tato choroba je, bývá potíž s dopěstováním plodících rostlin. Pomůžeme si vcelku snadno, pěstováním rostlin roubovaných na podnož odolnou proti těmto chorobám. Podnožemi obyčejně bývají tykvovité rostliny. Kromě odolnosti proti chorobám kořenového krčku rostlině dávají i schopnost lépe růst a plodit.
Plíseň okurková je obyčejně ta nejhorší choroba, jaké se můžeme dočkat. Objevuje se prakticky každé léto. Svým způsobem máme v Čechách výhodu, dozvíme se o ní trochu dřív, než k nám z Moravy přijde.
A tak se na ni můžeme připravit. Ošetřením porostů přípravky kontaktními, nebo zlepšením péče, tedy přihnojením a zálivkou. Plíseň na rostlině napadá vytvořené listy, ne ty nejmladší. A tak při hnojení, zalévání, můžeme tuhle katastrofu oddálit. Ochranou, a to významnou, je užití odrůd, které mají odolnost k plísni okurkové. A časný výsev. V případě časného výsevu máme naději, že u nakládaček natrháme v době nástupu této choroby dostatečné množství plodů na zavaření. A u ostatních typů odrůd teď už víme, jak se zachovat.
Napadení sviluškou
Velkým problémem je napadení sviluškou, tzv. pavoučkem. Ten saje na rostlině odshora, tedy od nejmladších listů. Posáté listy jsou jakoby bronzové, se suchými tečkami. Při velkém napadení je vrchol rostliny pokrytý pavučinkou. Existují různé typy přípravků, které můžeme použít k likvidaci, od bio ke konvenčním přípravkům.
V době, kdy už porosty okurek po ránu pomalu osychají, pouští se do starších listů bakterióza. Jen málokdy nastupuje v době rychlého růstu rostlin v plném létě. Začíná u porostů venkovních ležících, později pokračuje likvidací listů i u rostlin pod krytem. Ochrana proti bakterióze existuje také, můžeme vybírat, od opatření mechanických po ochranu ošetřením vhodnými přípravky.“
Související
-
Buk lesní, solitér do velké zahrady nebo součást živých plotů
Živé ploty, to jsou přírodní bariéry k zajištění soukromí. Buk lesní je dostupný v mnoha kultivarech, zajímavé jsou například červenolisté buky. I ty můžete vyzkoušet.
-
Keře, kterých si každý všimne: tamaryšek čtyřmužný a ruj vlasatá
Přemýšlíte, čím oživit zahradu? Zkuste na pěstování nenáročné keře, za kterými se kolemjdoucí ohlédnou, tamaryšek nebo ruj.
-
Proč jsou třešně červivé a kdy je sklízet pilou
Kolikrát v životě jste natrefili na třešeň s červíkem? Že pokaždé? A víte, který škůdce červivost těchto plodů způsobuje? I to nám poví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.