Herci Zuzana Kajnarová a Roman Říčař si plní sny. Místu se stoletou historií vdechli nový život
Herecká dvojice před jedenácti lety na Rakovnicku koupila rozpadlé hospodářství. Z ruin společně vybudovali pension Smilovický mlýn a místu se stoletou historií vdechli nový život. Divadla stále nehrají, a tak se Roman Říčař věnuje vylepšování malebného areálu.
„Ve Smilovicích jsem trávil čas už od dětství, protože jsme jezdili hned vedle na chalupu za babičkou a za dědou. Tohle býval kouzelný, rozpadlý mlýn, takže já jsem si tady jako dítě hrál,“ ukazuje Roman Říčař na historické fotografie původního mlýna, ze kterého ale mnoho nezůstalo. Pension proto vznikl na původních hospodářských budovách.
Návštěvníci pensionu se mohou z balkonu kochat nádherným výhledem na rybník s ostrůvkem. „Ten rybník jsme obnovili po 100 letech,“ upozorňuje Roman Říčař na zajímavou historii místa. Rybník zde býval už před 300 lety, potom ale zanikl. Obnovený rybník teď slouží ke koupání i k rybolovu. Hned vedle je dřevěná sauna, takže návštěvníci sauny mohou skočit rovnou do chladné vody.
Ve všech místnostech pensionu nádherně voní dřevo. „Když jsme stavěli rybník, tak jsme káceli prastaré jasany a olše podél potoka. Dřevo jsme odvezli na pilu. V mojí dílně jsme potom vyrobili z toho dřeva, které tady rostlo, postele, skříně, dole v jídelně celou nábytkovou stěnu, saunu jsme obložili olšovým dřevem,“ přibližuje Roman Říčař příběh nábytku, kterým svůj pension vybavili.
Kdo vyrobil červeného raka na fasádě domu? A jak se daří herecké dvojici spojit původní profesi s podnikáním? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.
Související
-
Petr Skála ze Sadské zachraňuje věžní hodiny. Když se zastaví Pražský orloj, okamžitě skáče do auta
Sochař Petr Skála se stará o věžní hodiny na katedrále svatého Víta, na zámku v Poděbradech i na kostele v Nymburku. Největší starost mu ale dělá Staroměstský orloj.
-
Pávi jsou podle kastelána z Brandýsa nad Labem skvělí hlídači. Křikem ohlásí každého návštěvníka
Kastelán Vít Rejthar se na zámku Brandýs nad Labem nenudí. Ráno rozdá práci řemeslníkům, pak zkontroluje zvířata a odpoledne vyřizuje úřední záležitosti.
-
Ve Velkém Přítočně pečou dorty do dvou hodin do rána. Druhý den většinou nezbyde ani drobek
Jiří Bokr s manželkou Hanou si splnili sen a otevřeli bistro Při Točně. Brzy ho museli zase zavřít. Přesto se každý den se těší, až sousedé ochutnají, co pro ně připravili.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.