Pokojové rostliny do tepla i do chladna
Které rostliny pěstovat v teplých a suchých bytech? A kterým se bude dařit tam, kde by nám drkotaly zuby? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„V chladných místnostech v současnosti pěstujeme rostliny, které se od konce 19. století velmi často objevovaly v temperovaných halách, bytech. Vrací se doba pěstování klívií, břečťanů, fatsií, asparágusů, kořenokvětek. Ty totiž docela vítají střídání teplot dne a noci. Do chladného či temperovaného bytu, haly, zimní zahrady se hodí třeba araukárie, arálie, krásné jsou aukuby, brsleny. Ty spolu s kaméliemi a některými druhy azalek, s oleandry, snášejí dokonce i pokles teploty pod 0 °C a poté postupné oteplování.
V chladných prostorech budou dobře žít a vzkvétat ibišky a trochu méně známé abutilony. Za solidní, chladné pěstování se v zimě odmění květy třeba kaly. A bramboříky a primule a hrnkové růže. Ty chladno a vzdušno mají také rády.
Ještě bych připomněl možnost pěstování různých druhů kapradin a květin, které mají krom své krásy další přidanou hodnotu. Vavřín, tedy po kulinářsku bobkový list, můžeme použít na ozdobu hlav různých laureátů a bakalářů. No a myrta, krom léčitelského a kuchyňského užití, zdobívá svatební šaty.
Suchý, teplý prostor, ve kterém neklesají ani noční teploty, z kvetoucích rostlin snášejí různé bromelie (bilbergie, guzmánie, tillandsie, kryptantusy). Aby se jim dobře dařilo, dáváme jim vodu nejen do květináče, ale i do listových růžic. Stejně dobře se v teple a suchu ‚uhnízdí‘ begonie (i ty okrasné listem), velké množství druhů arónovitých (některé kvetoucí, jiné hezky olistěné), jako jsou monstery, philodendrony, aglaemony, potosy, lopatkovec (spatyfylum), anturie a možná i překvapivě arónovitý sukulentní zamioculcas. Sucho a teplo snese spousta druhů sukulentů. U nich je nutné hlídat, aby neměly více tepla, než odpovídá světlu. Pak by se nehezky vytahovaly.
Do teplých, suchých prostor se hodí draceny a dračinky, různé druhy palem. Osobně bych byl pro návrat ‚zelíček‘, tedy tradeskancií a jim příbuzných druhů, které se mohou pěstovat i v hydroponii. V teple a suchých podmínkách prosperuje i voskovka (hoya).“
Související
-
15 tipů čím obdarovat ty, kteří rádi něco pěstují
Svátky, narozeniny, Vánoce, Valentýn,… příležitostí k obdarovávání je v průběhu roku několik. Co by mohlo potěšit pěstitele ovoce, zeleniny nebo květin?
-
Chcete si vypěstovat papriky nebo květák ze semínek? Bude to trvat, ale trpělivost přináší… zeleninu
Kdy začít s předpěstováním sadby zeleniny, do jakého materiálu semínka vysévat a kdy semenáčky přepichovat poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
-
Jak často potřebují pokojové rostliny zálivku? Můžete si je v tomto směru vychovat
Teplota v místnosti, roční období, množství světla, druh rostliny, její velikost, použitý substrát nebo barva květináče, to jsou faktory, kterými se při zalévání řídíme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.