Pro vlastivědného publicistu Romana Hartla je Rakovnicko srdeční záležitostí

28. květen 2021

Jméno vlastivědného publicisty Romana Hartla najdete skoro pod každým článkem nebo fotografií jakékoliv přírodní nebo historické zajímavosti Rakovnicka. Na Rakovnicku se narodil a jeho zájem o místní památky začal už v dětství. Dnes je vyhledávaným publicistou i autorem mnoha ceněných vlastivědných publikací. V současnosti intenzívně pracuje na nové sbírce rakovnických pověstí.

Roman Hartl pochází ze Slabec, kde ho už jako malého kluka velmi zajímal místní zámek a park. Ostatně, jak zjistil později, narodila se tu maminka Jana Nerudy. Ze všeho nejprve začal vyhledávat informace o Slabcích. Chtěl poznat místo, kde žije. Ovšem to už byla cesta na celé Rakovnicko.

Čtěte také

Jak tvrdí, Rakovnicko je jeho celoživotní láska. Oblíbil si ho díky neuvěřitelné pestrosti, kterou tento kraj nabízí. Každá oblast je jiná a má jiný charakter, specifické prostředí i kulturu. V rámci jednoho kraje tu najdete významnou chmelařskou oblast, území, které je spojené s německou minulostí i s historií českých králů. A to je na Rakovnicku to nejzajímavější.

Při zpracování podkladů je nutné maximální soustředění

Roman Hartl potřebuje na svou práci klid a velké soustředění. Když připravuje novou publikaci, často se mu několik dní nikdo nedovolá. Pracuje s množstvím informací, které k danému místu vyhledává v knihovnách a kronikách, z internetových zdrojů u nás i v zahraničí, nebo o něm mluví s pamětníky.

Roman Hartl se o Rakovnicko zajímá od dětství

Každé místo, o kterém píše, také navštíví. Ovšem až poté, co si o něm tímto způsobem zjistí maximum možných informací. Tím získává každý článek osobní charakter a osloví čtenáře. Rakovnicko projezdil křížem krážem, přesto tvrdí, že ho ještě mnoho neprobádaných míst čeká a těší se na jejich návštěvu.

Rakovnické pověsti novým pohledem

S trochou nadsázky je možné konstatovat, že se Roman Hartl v současnosti doslova obklopil rakovnickými skřítky a strašidly. Připravuje totiž sbírku rakovnických pověstí.

Jakkoliv jsou mnohé pověsti již známé, pro čtenáře bude připravovaná kniha skutečnou novinkou. Nelze se divit, že s pečlivostí sobě vlastní Roman Hartl během příprav nalezl i pověsti, které byly dosud neobjevené. V knize bude vedle pověstí uvedeno i jejich pozadí a mnoho souvisejících informací – od představení dalších sběratelů, díky kterým se podařilo pověst zachovat, až po historické souvislosti doby, do které je pověst zasazená.

Pověsti z Rakovnicka se doslova hemží různými strašidly a skřítky, ale Roman Hartl má nejraději pověsti města Rakovníka. Vztahují se totiž spíše k historickým objektům města. A protože má Roman Hartl rád historii i tajemno, nejvíce se mu líbí pověst „O statečné Haně“ nebo „O původu zvonu Žebrák“.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.