Sázíme a přesazujeme cibuloviny
Ještě než se do toho dáte, prohlédněte půdu nad víceletými cibulovinami, zejména tu nekypřenou. Ve zbytcích odumřelých stvolů cibulovin vznikla ideální místa pro kladení a vývoj vajíček plzáků španělských. Co vysadit či přesadit na konci srpna poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
Na výstavách nebo od sousedů můžeme nakoupit cibuloviny a hlíznaté rostliny, které sázíme ihned po jejich dopravení domů. Z cibulovin jsou to obyčejně sněženky, bledule a velké cibule lilií. Sněženky a bledule prošly normálním cyklem kvetení na jaře, tehdy se zatáhly do cibule, nyní budou odpočívat a kořenit, aby rostly a kvetly příští rok. Lilie jsou vytažené z chladných míst (chladniček), po vysazení porostou a ještě letos pokvetou.
Přesazují se lilie venkovní, tzv. babiččiny, ze skupiny Lilium candidum. Po odkvětu, když žloutne květní stvol, vyjmou se ze země a v krátké době se musí vysadit znovu. Ty totiž po zakořenění ještě do podzimu musí vytvořit listovou růžici, která přezimuje nad zemí. Tahle lilie také na rozdíl od mnohých jiných preferuje stanoviště zásobené vápníkem.
Další rostliny, hlíznaté, též v této době vysazujeme, přesazujeme. Jsou to různé hlíznaté kosatce, denivky. Kdyby sázet nešly, nebyly by v nabídce na výstavách, trzích, jako sazenice, jen tak v sáčku. No a stejné druhy, v kontejnerech, také můžeme vysadit na stanoviště, kde budou zdobit. Převážně až za rok. Denivky z kontejnerů mají tu výhodu, že kvetou jak v nádobě, tak i po přesazení.“
V srpnu vysazujeme nebo přesazujeme řebčík královský. Na přelomu srpna a září lze vysadit další druhy skupiny řebčíků. Narcisy, tulipány, hyacinty a další podobné cibuloviny vkládáme do země, až teplota půdy klesne pod 10 stupňů Celsia.
Související
-
Co můžeme udělat pro bohatou úrodu pěkných rajčat
Pěstujete rajčata? Co lze v těchto dnech udělat pro bohatou a kvalitní úrodu oblíbených plodů, poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
-
Choroby a škůdci na porostech okurek a boj proti nim
Vadnutí okurek, plíseň okurková, napadení sviluškou nebo bakterióza. Jak proti nim bojovat? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
-
Ibišek syrský a ibišek čínský se v létě mohou potkat na venkovním stanovišti
Od června až do konce září kvete zahradní ibišek syrský. Miluje slunné stanoviště a potěší širokou škálou barev. Letnit můžeme také ibišek čínský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka