Sbíráme semínka rostlin
Která a proč sbírat? Bývají to semínka rostlin neobvyklých, na trhu zřídka dostupných nebo tradičně pěstovaných našimi předky. Případně semínka čehokoliv, co se nám líbí a dobře u nás na zahradě prospívá. Díky sběru ušetříme za nákup semen v příští sezoně a přebytky můžeme rozdat přátelům a známým. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Salát, který roste i v létě, nebo zase časně zjara, hrášek vysoký, s velkým luskem, fazol se zajímavou barvou a velikostí jak semene, tak i lusku, plnokvěté, zářící měsíčky, různé druhy lučního kvítí, brutnák, okrasný len, máky, koukol, třeba i astry, cínie. Nebo rajčata. To je jen malý výčet rostlin, u kterých můžeme semena sbírat.
Rostliny, které vypadají solidněji než ostatní, si označíme, a nebudeme z nich trhat ani květy, ani plody (lusky) před dozráním. U rajčat už před květem zabalíme květenství do tylového nebo jiného prodyšného materiálu, aby nám práci nezhatily včely nebo jiný opylovač (který by mohl přenést pyl z jiné odrůdy). Když kvítek opadne a tvoří se rajče, už ochranu nepotřebuje.
U vybraných rostlin hlídáme, aby se u nich květy proměnily v plody, semena. Nejkvalitnější je osivo z léta, kdy má dostatek sluneční energie a tepla na vyzrání, dosušení. To vše je předpokladem pro kvalitu do příštích let, která se přenáší v klíčící rostlince.
Semena tedy sbíráme za suchého slunného počasí, u květin tehdy, kdy začínají usychat. Zralá semena po sběru očistíme od zbytků plodů a natě, necháme je oschnout a uchováme v temnu a chladu. Papírové sáčky (skleněné dózy apod.) se semeny popíšeme, abychom je na jaře při výsevu nezaměnili.“
Související
-
Sázíme a přesazujeme cibuloviny
Než se do toho dáte, prohlédněte půdu nad víceletými cibulovinami, zejména tu nekypřenou. Ve zbytcích odumřelých stvolů vznikla ideální místa pro kladení vajíček plzáků.
-
Co můžeme udělat pro bohatou úrodu pěkných rajčat
Pěstujete rajčata? Co lze v těchto dnech udělat pro bohatou a kvalitní úrodu oblíbených plodů, poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
-
Choroby a škůdci na porostech okurek a boj proti nim
Vadnutí okurek, plíseň okurková, napadení sviluškou nebo bakterióza. Jak proti nim bojovat? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.