Tvrz v Pičíně obýval „ďábel v brokátu“. Kateřina z Komárova byla obviněna ze 14 vražd

Život urozené Kateřiny z Komárova dodnes zahaluje mnoho nejasností. Nikdo neví, jak vypadala, ani skutečný rozsah její krutosti. Na podivné praktiky urozené paní z panství v Pičíně jako první ukázal Václav Hájek z Libočan. Česká Čachtická paní byla za mučení poddaných krutě potrestána.

Tvrz v Pičíně na Příbramsku obývala krutá paní Kateřina z Komárova. Píše se o ní v kronikách i v románech. „Skutečně existovala, není to legenda. Byla to šlechtična, která žila v období 16. století,“ potvrzuje historik David Venclík. „Byla to žena, která se provdala za ambiciózního aristokrata Jana Bechyněho z Lažan, který se stal karlštejnským purkrabím.“

Ženě karlštejnského purkrabího se přezdívalo „krvavá Kateřina“, „ďábel v brokátu“ anebo „karlštejnská bestie“. V okamžiku její smrti se začaly vyprávět různé pověsti a legendy. „Ty pověsti se zčásti zakládají na pravdě. Ona skutečně byla velmi krutá a způsobila mnohým svým poddaným, zejména děvečkám, velmi kruté věci. Ona je nechávala, aby se před jejíma očima navzájem zraňovaly,“ popisuje historik David Venclík. Mnohé dívky na následky krutého mučení zemřely. Kateřině z Komárova bylo prokázáno celkem 14 vražd.

Odhalil ji spor manžela s Václavem Hájkem z Libočan

Kateřina sice pocházela z Komárova, ale žila v Pičíně na Příbramsku. Česká Čachtická paní bývá spojována s Karlštejnem, právě proto, že její muž byl karlštejnským purkrabím. Podle Davida Venclíka ale není doloženo, že by krutá Kateřina na Karlštejně skutečně pobývala. „Je možné, že Karlštejn navštívila, nicméně ty hrůzné věci, soudě podle zápisů komorního soudu, se děly čistě a výlučně na Pičíně.“

Ke krutým zločinům mělo dojít na tvrzi v Pičíně

Na Karlštejně působil od roku 1527 jako děkan Václav Hájek z Libočan. Právě on se dostal do sporu s novým karlštejnským purkrabím. „V rámci toho sporu pohrozil protivníkovi, že na něj má „compro“ materiál, který souvisí s jeho manželkou,“ vysvětluje historik David Venclík. „Kateřina s Janem Bechyněm přešli do protiútoku a obvinili Václava Hájka z Libočan, že poškozuje čest této dámy.“ Svědci z pičínského panství zpočátku vypovídali ve prospěch svých pánů. Zlom nastal v okamžiku, kdy byl na lavici svědků předvolán pražský kožešník Prokop Papež. Ten potvrdil, že paní na Pičíně zavraždila krutým způsobem jeho sestru Kateřinu Právovic z Dušník a dceru místní kovářky Dorotu.

Výslech paní Kateřiny se nedochoval, ale jisté je, že ji komorní soud odsoudil k trestu smrti hladem. Kateřina z Komárova byla uvězněna ve věži Mihulce na Pražském hradě. Když po čase z vězení vynášeli její tělo, měla prsty na rukou hladem okousané. Předseda soudu Vojtěch z Pernštejna zamřel dva dny po skonu Kateřiny. Jeho neočekávaná smrt zavdala podnět k úvahám, zda nešlo o posmrtnou pomstu kruté paní z pičínské tvrze.

Spustit audio