Vánoční stromky mohou dostat druhou šanci, poslouží jako opora v zahradě
Borovičku, smrček nebo jedli? Ať vyberete kterýkoliv vánoční stromek, před přesunem na místo určení ho nechte v chladnu a postupně ho aklimatizujte. Po svátcích ho můžete zbavit větví a použít jako oporu v zahradě. Nebo místo stromku, který by po použití skončil u kontejneru, pořiďte ten v květináči. A na jaře ho vysaďte do zahrady. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
„Vánoční stromky v květináči jsou tak trochu módou. Stromky, nachystané k zimnímu spánku, zmateme tím, když je přeneseme do tepla. Začnou dýchat, žít, probudí se k růstu. Když je po Vánocích vystrčíme ven, mladé přírůstky zmrznou a stromek odejde.
Pokud tedy chcete mít doma na Vánoce stromek v květináči, měli byste ho, až ho pořídíte, ‚ubytovat‘ na chladném místě, kde nemrzne. A do svátečního pokoje ho přenést jen na tři dny. A pak ho vrátit do chladu. Nebo ho ozdobit a nechat v chladu a na světle, třeba v hale, na chodbě, v zimní zahradě, a do pokoje si dát jen adventní věnec, ozdobenou větev jehličnanu nebo barborky,“ doporučuje Ivan Dvořák.
Když přestane mrznout, můžete stromek z chladného místa v domě vystěhovat na zahradu a na jaře ho vysadit. Nebo i dřív, bude-li teplá zima. Teploty by se ale měly pohybovat okolo deseti stupňů nad nulou. Při vysazování do zahrady myslete na to, že sázíte strom a zjistěte si, do jaké výšky a šířky doroste.
A jak na řezaný stromek? Nejprve rada týkající se výběru vánočního stromku. Čím je strom čerstvější, tím je těžší, protože je v něm víc vody. Až stromek koupíte, do Štědrého dne ho nechte na chladném místě (balkon, terasa, sklep,…), zkraťte mu kmen o pár centimetrů a vložte ho do nádoby s vodou. I stojan, do kterého se pak vánoční stromek přesune, by měl mít nádobku na vodu. Pravidelně ji dolévejte. Do vody by měla sahat i kůra stromku, protože strom prý saje vodu pletivy pod kůrou.
A po svátcích můžete řezaný stromek zbavit větví a použít jako oporu v zahradě. Stane se užitečným pomocníkem a zároveň zůstane vzpomínkou na uplynulé Vánoce.
Další tipy si poslechněte v reportáži.
Související
-
Aby barborky vykvetly, zvolte správnou dřevinu, čas řezu a dopřejte větévkám lázeň
Mnohé ovocné a okrasné dřeviny dokončily vývoj, při kterém znovu získaly schopnost kvést. Díky tomu si teď můžeme nařezat do vázy oblíbené barborky.
-
Přemýšlíte o nových ovocných stromech do zahrady? Vybírejte podle toho, jaký budou mít tvar
Jaký tvar bude mít a jak bude vysoký, na to bychom při výběru, nakupování a vysazování ovocných stromů do zahrady měli myslet. Dobré je poradit se s odborníkem.
-
Nebaví vás lenošit? I v zimním období si práci na zahradě najdete
I přesto, že je venku nevlídno, vám se možná stýská po práci na zahradě. I touto dobou se můžete do lecčeho pustit. Třeba v ovocném sadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka