Farmář Petr Kuncl umí okovat koně i vyrobit barokní mříž. Když je na farmě méně práce, tráví čas v kovárně
Farmář Petr Kuncl se vyučil uměleckým kovářem. Na rodinné farmě Kunclův mlýn na Příbramsku si vybudoval dokonce kovárnu. Zakázek má dost, přesto je musí někdy odmítat. Živí ho totiž hlavně farmaření a kovařina je jeho velký koníček.
Dvě stě let starý Kunclův mlýn obklopují louky a lesy. Místo si oblíbili filmaři i milovníci přírody. Pro návštěvníky je zážitkem obchůzka farmy i bydlení ve mlýně. Když nahlédnou do kovárny, možná tam zahlédnou Petra Kuncla, jak v kožené kovářské zástěře přisypává uhlí do výhně.
Kovárna má neopakovatelnou atmosféru. Z výhně vyletují jiskry a je tam neuvěřitelné horko. „To kovářský řemeslo je hodně starý a tím, že se tradičně pořád používá kovářské uhlí, tak je to tady cítit sírou a kouřem. Proto se tomu také říká černé řemeslo,“ rozhlíží se Petr Kuncl po rozhlehlé dílně. Stěny lemují vyrovnané řady kovářského nářadí a nechybí ani buchar.
Petr Kuncl se věnuje hlavně farmaření. Na farmě má 120 kusů skotu i koně. Kovařině se věnuje především v zimě, když není na farmě tolik práce. Jeho kované mříže a brány můžete vidět na mnoha místech Středočeského kraje. Před časem ukoval barokní bránu pro kostel v Kamýku nad Vltavou a další mříže zdobí i kostel ve Svatém Janu u Sedlčan.
Související
-
Herci Zuzana Kajnarová a Roman Říčař si plní sny. Místu se stoletou historií vdechli nový život
Herecká dvojice koupila na Rakovnicku rozpadlé hospodářství. Z ruin společně vybudovali pension Smilovický mlýn a místu se stoletou historií vdechli nový život.
-
Petr Skála ze Sadské zachraňuje věžní hodiny. Když se zastaví Pražský orloj, okamžitě skáče do auta
Sochař Petr Skála se stará o věžní hodiny na katedrále svatého Víta, na zámku v Poděbradech i na kostele v Nymburku. Největší starost mu ale dělá Staroměstský orloj.
-
Pávi jsou podle kastelána z Brandýsa nad Labem skvělí hlídači. Křikem ohlásí každého návštěvníka
Kastelán Vít Rejthar se na zámku Brandýs nad Labem nenudí. Ráno rozdá práci řemeslníkům, pak zkontroluje zvířata a odpoledne vyřizuje úřední záležitosti.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.