Pavel Kožíšek: Kouzelník by měl být především dobrý herec
Kouzelník Pavel Kožíšek zúročil své životní zkušenosti ve svém divadle kouzel v Líbeznicích u Prahy. Jako kouzelník se živil už při studiích a svá první kouzla se naučil podle dětské knihy kouzel. Tvrdí, že úspěch kouzelníka závisí na připraveném a profesionálním týmu, bez jehož asistence se při velkých kouzelnických show na pódiu neobejde.
Pavel Kožíšek je světově uznávaný kouzelník, který v roce 2003 pro svá představení založil úspěšné Divadlo kouzel v Líbeznicích u Prahy. K jeho založení ale vedla dlouhá cesta. Jako kouzelník se živil už při studiích na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a velmi brzy měl dokonce možnost se svými kouzelnickými ukázkami vystupovat i v televizi a cestovat po světě.
Dodnes vzpomíná na skvělé profesory, kteří ho podporovali a umožnili mu zpracovat pro doktorát téma moderní magie jako nástroj kulturní a sociální manipulace. Snažil se v rámci studií zmapovat, jak se kouzelnické triky vyvíjely a používaly pro mocenské, politické a prospěchářské účely. Lidé v minulosti kouzlům zkrátka věřili a největší pochvalou pro kouzelníka je, když kouzlům uvěří i publikum.
Život mu nasměrovala milá knihovnice
Původně se zajímal o filantropii, a když jednou přišel do dětské knihovny pro vybranou knihu o známkách, byla už vypůjčená. Své zklamání neskrýval, a tak mu pohotová paní knihovnice nabídla knihu jinou – o kouzelnictví. Ani netušila, jak mu změnila život. Kniha kouzel ho zaujala a podle ní se naučil svá první kouzla.
Dalším impulzem byl kouzelník, na jehož představení byl se školou. Zjišťoval, jaká kouzla jsou oblíbená v zahraničí a jeho představení byla stále více úspěšná. Dva roky dokonce žil a pracoval v Japonsku, kde založil první japonské divadlo kouzel. Po návratu měl nabídky do zahraničí, ale rozhodl se žít doma. Byl velmi překvapen, kdy za ním po letech jednou po představení přišla ona knihovnice, aby ho pozdravila.
Do Líbeznic na rodinný výlet i za kouzelnickou show
Divadlo kouzel Pavla Kožíška v Líbeznicích u Prahy ve své podstatě už 19 let úspěšně funguje podle odzkoušeného modelu kouzelnického divadla v Japonsku. Nabízí čtyři programy pro děti a rodiče a velkou show – Magická esa. Na své si tu přijde celá rodina.
Čtěte také
Kromě samotných představení si tu můžete vyzkoušet i různé zábavné optické klamy, iluze a efekty. Posadit se můžete například u levitujícího stolku nebo poslat fotku přátelům z antigravitační místnosti. Děti si prohlédnou kouzelnické rekvizity a vyzkouší rozluštit hlavolamy. V síni smíchu vás totiž čekají různě prohnutá zrcadla, která vás změní k nepoznání a v Zrcadlovém labyrintu si vyzkoušíte, jestli mezi zrcadly najdete cestu.
Bez sehraného týmu zažívá kouzelník horké chvilky
Za každým kouzelnickým představením je mnoho práce a úspěch kouzelníka závisí na spolehlivosti a sehranosti celého týmu. Kouzelník by měl být především ale dobrý herec.
Pavel Kožíšek se smíchem dodává, že je někdy mnohem zajímavější sledovat, co se děje v zákulisí, když na scéně probíhá kouzlo. Vše musí klapnout na sekundu a rekvizity musí být na milimetr přesně včas na místě. A tak někdy kouzelník od publika schytá kritiku za nepovedené kouzlo, přitom v tom nebohý kouzelník může být zcela nevině.
Čtěte také
Pavel Kožíšek je rád, že si kolem sebe vybudoval spolehlivý a profesionální tým. Neustále sleduje nové kouzelnické trendy ve světě a do svých představení průběžně zařazuje novinky. Málokdy se mu stane, že kouzlo jiného kouzelníka neumí rozluštit. To si pak konečně vychutná pocit okouzlení, které by měl mít každý divák při dobře připravené kouzelnické show.
Související
-
Lezení po skalách dodalo Matěji Fischerovi odvahu změnit svůj život
Matěj Fischer se vždy dobře učil cizí jazyky a chtěl jednou působit v diplomatických službách. Po úspěšném ukončení studií se ale nakonec rozhodl zcela změnit profesi.
-
Loutkoherec František Pešán ví, že každá loutka má svou duši
František Pešán získal vztah k loutkovému divadlu po svém dědečkovi. Když jako dospělý na půdě nalezl dědovi staré loutky, o jeho další životní cestě bylo rozhodnuto.
-
Hornistka Kateřina Javůrková po náročných koncertech nejraději relaxuje při výrobě cukrovinek
Kateřina Javůrková je naše nejlepší hráčka na lesní roh. Dnes je členkou České filharmonie a vedle hudebních úspěchů jí proslavil i její koníček – cukrařina.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka