Pro Simonu a Petra Matouškovy je divadlo koníček, životní vášeň i zábava
Divadýlko na dlani má své zázemí, zkušebnu i pravidelná představení v Kulturním domě v Mladé Boleslavi. Před 23 lety soubor založil principál Petr Matoušek společně se svou manželkou Simonou. Dnes má Divadýlko na dlani 30 členů, za sebou 20 úspěšných sezon a na programu více než 20 inscenací. Právě v těchto dnech se po nucené přestávce soubor opět připravuje na letní turné.
Principál mladoboleslavského Divadýlka na dlani, Petr Matoušek, ve své pracovní době naopak pečuje o kulturní život v Bělé pod Bezdězem, kde také se svou rodinou žije. Jako ředitel Kulturních zařízení Bělá pod Bezdězem je pro mnohé umělce i kulturně založené obyvatele známou osobností.
Ačkoliv jeho profese je s kulturou propojena na mnoha úrovních, jeho velkým koníčkem, jak on sám říká doslova „koněm“ je herectví a divadlo. Amatérskému divadlu se věnuje od mládí a divadelní prkna mu byla osudná i v osobním životě. Právě v divadle potkal i svou manželku Simonu. Divadýlko na dlani založili společně před 23 lety. Splnili si tak svůj sen.
Někomu by se mohlo zdát, že založení divadla je nereálný sen… U Matoušků to bylo jinak
Založit divadlo? Někdo by si mohl lámat hlavu kde začít, koho oslovit, a vůbec jak na to. U Matoušků to proběhlo hladce, doslova během pár hodin. Oba totiž už v různých divadelních souborech hráli a z okolí amatérského divadla měli také mnoho svých přátel. Stačilo se jen rozhodnout, oslovit vybrané přátele a za chvíli byl i název souboru a logo.
Na samém počátku bylo pouze sedm členů. Rozšiřování repertoáru ale šlo ruku v ruce i s vyhledáváním nových herců. Matouškovi navíc mysleli i na budoucnost. Brzy po založení otevřeli i dětské divadelní studio. Ti nejtalentovanější u divadla zůstali a jsou dnes řádnými členy souboru.
Divadlo je pro všechny především zábava
Dnes má Divadýlko na dlani v repertoáru komedie, hudební a zábavná pásma, historické skeče, autorská představení připravovaná na míru pro různé příležitosti i originální úpravy již existujících divadelních her. Matouškovi dnes na náročnou organizaci nejsou sami. Přibližně 15 členů je velmi aktivních a pomáhá s nejrůznějšími úkoly i povinnostmi.
Na principála Petra Matouška ale doléhá příprava představení. Z nutnosti nakonec objevil i své další schopnosti. Postupně se začal věnovat i režii, psaní scénářů, dramaturgii a autorským úpravám už existujících her. Některé nápady ale vznikají díky ostatním hercům přímo z tvůrčí atmosféry při zkouškách. Divadlo je totiž pro všechny členy zábava a o legraci tu není nouze.
Ostatně veselo je i u Matoušků. Různé „herecké etudy“ jsou doma na denním pořádku a baví se jimi celá rodina. Obě dcery totiž pravidelně dochází do dětského studia Divadýlka na dlani a k rodičům se přidaly. O smích u Matoušků není nouze a po sezoně, kdy museli na skutečné divadlo na prknech na mnoho měsíců zapomenout, se už všichni těší na své publikum.
Související
-
Zbyněk Švagr mladší se učil od táty truhlářské řemeslo už ve svých osmi letech
Sídlo rodinného Truhlářství Švagr s.r.o. působí sympaticky už z dálky. Na první pohled se totiž zdá, že přijíždíte do staročeského statku obklopeného loukami a lesy.
-
Díky paní Kateřině Vokaté se francouzskému plemeni pasteveckého psa daří i u Kladna
Paní Kateřina Vokatá z Vinařic u Kladna vždy věděla, že platí přísloví „pes přítel člověka“. Vše začalo jedním pudlíkem a dnes má jednu z mála chovných stanic beauceronů.
-
Kastelán Tomáš Řehoř si svou prací na zámku Žleby splnil dětský sen
Tomáš Řehoř je kastelánem na zámku Žleby od roku 2009. Už od dětství měl rád historické památky a péči o ně věnoval celý svůj život. Zámecký areál prochází denně.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.