Proč jabloň ještě nikdy nevykvetla a z jiné opadávají plody?
Tentokrát na dotazy vás, posluchačů, na téma jabloní, odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Ptáte se, proč jabloň Jaderničky moravské nemá už sedm let květy. Otázkou je, jestli to není stromek ze semen. Pak by to bylo úplně normální. ‚Děti‘ totiž v rostlinném světě nemívají potomky, strom musí nejprve dospět. Někdy to trvá i déle než 10 let.
Pokud je to naštěpovaný strom, pak se vše řídí tvarem a podnoží stromu. Zákrsky na M-9 plodí třetí rok. Vysokokmeny na pláněti, semenáči, podnoži A-2 nebo na Jaderničce.
Další dotaz zní: Jabloň je obsypaná jablíčky, ale opadávají, a listy má maličké jako nehty. Čím to je? Malé lístky, málo výživy, nebo třeba nedostatek či přebytek vody může být důvodem. Někdy to je následek okusu kořenů hlodavci. Příčinou toho, že listy jsou malé, může být právě to obsypání jablíčky, kdy jablka seberou vše pro sebe.
Strom, pokud má mít solidní úrodu každý rok, musí být tvarován a hnojen, popřípadě zaléván. Bohužel nevím nic bližšího o odrůdě, stanovišti, podnoži, a tak se jen těžko odhaduje, o jaký problém se jedná.“
Související
-
Sbíráme semínka rostlin
Která a proč sbírat? Bývají to semínka rostlin neobvyklých, na trhu zřídka dostupných nebo tradičně pěstovaných našimi předky. Případně semínka čehokoliv, co se nám líbí.
-
Sázíme a přesazujeme cibuloviny
Než se do toho dáte, prohlédněte půdu nad víceletými cibulovinami, zejména tu nekypřenou. Ve zbytcích odumřelých stvolů vznikla ideální místa pro kladení vajíček plzáků.
-
Co můžeme udělat pro bohatou úrodu pěkných rajčat
Pěstujete rajčata? Co lze v těchto dnech udělat pro bohatou a kvalitní úrodu oblíbených plodů, poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.