Vyvýšené záhony: nemusíte se k nim ohýbat a hryzec s plzákem rostlinám neuškodí
Jak je budovat, z čeho, jak mají být vysoké, široké, pro koho a na co se hodí? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Vyvýšeným záhonem může být zváno mnohé. Neohraničená hromada kompostu, skalka, zídka, komposty založené mezi paletami, plůtky vyplétanými z vrbového proutí. Anebo vysoké záhony s ohrádkou z cihel, tvárnic či prken. Pokud je záhon založený jako kompost (výborně se hodí třeba pro pěstování tykvovitých), bude se podobně chovat. Po roce se propadne. Pak musíme záhon buď dosypat zeminou, nebo tu stávající vybrat, doplnit organickou hmotu a znovu ji zasypat vrstvou zeminy.
Vyvýšené záhony, které si do zahrady vyrobíme, bývají vysoké od 50 centimetrů až třeba po metr. Záleží na jejich účelu i na výšce vaší postavy. Každý člověk se jinak ohýbá, někdo potřebuje mít hranu záhonu pod břichem, jinému vyhovuje, když mu záhon sahá k hrudní kosti. Šířku stanovíme tak, abychom snadno dosáhli z obou stran do středu záhonu. Šířka záhonu bývá maximálně 130 centimetrů.
Vyvýšený záhon by měl mít několik vrstev, dospodu položíme husté pletivo, na něj kusy dřeva nebo větve z prořezaného živého plotu, pak slámu, odřezky trvalek, posekané trávy a listí, navrch vrstvu zeminy. Záhon by měl mít tři hlavní části: drenáž, kompost a substrát. Ten každý rok doplníme.
Takové záhony se hodí pro pěstování zeleniny, která se nerozrůstá do šířky, pro bylinky i květiny. Vyvýšené záhony jsou snadněji přístupné, mohou zdobit zahradu, navíc v nich nebudou škodit plzáci, hraboši, hryzci nebo krtci."
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.